Desatoro pre začínajúceho futbalového fanúšika

Autor: Tomáš Janeček | 31.3.2013 o 11:41 | (upravené 31.3.2013 o 19:21) Karma článku: 6,29 | Prečítané:  305x

Futbalové štadióny na Slovensku sú roztratené úlomky bermudského trojuholníka. Bezútešne sa na nich strácajú ľudia. Občas by sa aj zišlo nahradiť tých stratených novými. Avšak rovnako ako nevychádza bedeker k bermudskému trojuholníku, neexistuje ani sprievodca pre začínajúceho futbalového fanúšika. Tak teda aspoň zopár tipov.

Spoznaj axiómy

Futbal je hra, v ktorej sa skrýva niekoľko axióm – základných právd, na ktorých stojí systém, a ktoré sa nikdy nepopierajú.

Tou úplne najzákladnejšou je vina rozhodcu. Ak váš tím prehrá, je to práve rozhodca, kto za to môže. Ak váš tím vyhrá, je to napriek výkonu rozhodcu.  V každom prípade je práve on nositeľ viny a nikdy nie je na škodu mu to pripomenúť.

Sofistikované pokriky analyzujúce s dobrým zámerom rozhodcovo zdravie a pracujúce s vedeckou teóriou o priaznivých vplyvoch luteinu v mrkve na ľudské oko boli nahradené čisto konštatujúcimi a veselými popevkami. Fanúšikovia z Myjavy priniesli napríklad svedectvo o frigidite rozhodcovej ženy (video č.1).

2. V  Výhra je dôležitá, prehra tiež

Začínajúci fanúšik musí pochopiť aj tento vzorec. Celostné bytie na štadióne vyžaduje nielen povzbudzovanie svojho tímu, ale každý by mal zároveň robiť čo to dá, aby súper prehral. Užitočné je dobre pískať, bučať a mať v zálohe zopár urážlivých pokrikov.

V tomto prípade sa učme od fanúšikov z Dunajskej Stredy (video č.2) alebo aj od kreatívnejších trnavských, ktorí dokázali spojiť viac než dve slová a zhudobnili príbeh o rozkopanom slovanistovi s dolámanými kosťami a rozpáraným bruchom (video č.3). Na stránke ich fanklubu si môže zábudlivec texty nájsť a tak po večeroch predčítavať a memorovať.

Ak sa k vašim pokrikom pridajú aj hráči, potom viete, že ste naozaj na dobrej ceste. Čo poteší fanúšika viac ako jeho idol z trávnika, zdieľajúci, že Trnavu treba naozaj, ale naozaj j...ť (video č.4).

3.   Zmena je život

Ak sa rozhodnete pridať do radov správnych fanúšikov, je na čase zmeniť okrem ošatenia a hodnôt aj hlas. Zabudnite na hlas podľa ktorého vás dodnes rozoznávala babka v telefóne. Vaša lojalita k tímu je meraná hĺbkou hlasu pri vašich pokrikoch a choráloch. Čím hlbšie, tým lepšie. Ak máte len 12, nevadí. Tvrdohlavo predstierajte, že hrubý hlas máte od narodenia.

4.   Zodpovednosť k ostatným

Uvedomte si, že dôležité životné rozhodnutie stať sa členom skupiny správnych fanúšikov prináša aj istú dávku zodpovednosti. Dôležitou je ochota, schopnosť a odhodlanie demonštrovať vlastnú silu ostatným členom stáda. Nič nezvýši vašu charizmu a hodnotenie v skupine viac než vytrhnuté sedadlo na štadióne (video č.5).

5.   Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Nedajte sa oklamať falošným pocitom, že každý, kto má napriek horúčave na krku šál rovnakej farby je naozaj spojenec. Existujú výnimky. V prípade, že kričí menej než vy, tlieska menej, menej prežíva alebo je na váš vkus príliš racionálny či objektívny, treba ho poslať do riti a to hneď. Zbytočne zaberá miesto iným.

Pozn.: Ak má štadión kapacitu 10-násobne vyššiu ako počet divákov, argument neodpadá. V tomto prípade totiž zaberá miesto práve vám.

6    Rad viac než brat

Správny fanúšik pokladá svojich spolufanúšikov za bratov. Nebojí sa hrdiť názorom, že by za nich dal aj život, ak by sa naskytla taká príležitosť. Družba a spolupatričnosť so svojimi sú najsilnejším pocitom, ktorý správny fanúšik prežíva. Výnimka nastáva cez prestávku v radoch na klobásu a pivo. Predbehni koho chceš, bratom sa stáva až začiatkom druhého polčasu.

7.   Hodnotový rebríček

Je ten najvyšší čas zamyslieť sa a porozmýšľať o prioritách. Pre naozajstného futbalového fanúšika je športový výsledok dôležitejší než pretrvávajúca svetová hospodárska kríza, výstrahy ekológov alebo signály rozpadávajúceho sa manželstva.

Televíziu treba prednastaviť tak, aby po zapnutí štartovala teletextom, na škodu nie je ani editovanie bookmarkov v internetovom prehliadači a voľba nového denníka.

8.   Všetko spraví čas

Ak cítite, že nenávisť, ktorú pociťujete k ostatným táborom fanúšikov je zatiaľ len predstieraná, neupadnite do paniky. Čas a tréning dokážu zmeniť aj tých najzarytejších a najodolnejších filantropov. Na tejto ceste by vám mohlo pomôcť pravidelné čítanie internetových diskusií, ktoré vždy dokážu vysvetliť prečo treba diskriminovať akúkoľvek menšinu, a ak sa chcete priučiť aj bojovým umeniam, vrelo sú odporúčané zábery z ukrajinského parlamentu.  Dajte priestor vlastnej imaginácii a predstavujte si na náhodných okoloidúcich či cestujúcich v MHD tie najodpornejšie charakterové vlastnosti. Za niekoľko týždňov by sa mala stať vaša nenávisť k ostatným skupinám ľudí zakorenenou. Držíme palce.

9.   Futbal je náboženstvo

Futbal nie je len svetonázor odlišujúci ľudí na dobrých a zlých podľa toho, ku ktorému táboru fanúšikov patria, ale aj náboženstvo. V praxi to znamená dve veci. Prvou je viera. Viera vo víťazstvo bez ohľadu na to, proti komu váš tím hrá a bez ohľadu na to, v ktorej minúte zápasu koľko prehráva. Druhou vecou symbolizujúcou náboženský charakter sú posvätné artefakty - dresy, trenky, štucne, mená a podobne. Zneuctenie posvätných relikvií iného tímu je vašou skupinou cenené ako vysoko hodnotný a morálny čin, ktorým utvárate priestor pre lepšie zajtrajšky. Učme sa od fanúšikov Košíc (video č.6).

10. Myslenie mimo rámca

Fanúšik začiatočník by mal vedieť, že bežný zápas trvá približne 90 minút. Nie je to moc, ale aspoň to je viac než pingpong. Dôležité je nenechať sa zviazať týmto časom. Fandiť sa dá pred aj po zápase. Vhodným vzorom sú napríklad fanúšikovia Trnavy, ktorí podporili svojich hráčov v kúpe nových vozidiel (link č.1). Tak teda dobrý den, športu zdar, fotbalu zvlášte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?